Sweet like cotton candy

Bu sezon geniş kıyafetlerin gündemde olduğunu görüyoruz: Boyfriend kotlar, boyfriend ceketler, birkaç beden büyük paltolar... Bu trendler arasında son zamanlarda en çok dikkatimi çeken ve hoşuma giden trend ise, geniş pembe paltolar. Farkında mısınız, moda dünyası bir taraftan derilerle ve zımbalarla asi rüzgarlar estirirken, diğer taraftan tatlı pembe hayaller vaat ediyor! :) Asilik bir yere kadar; en sevdiğim renklerden biri olduğundan bu trende karşı koymak benim için neredeyse imkansız! En kısa zamanda şeker mi şeker bir paltoyla sıcacık günler geçirme niyetindeyim :)

This season oversized clothes are all around: Boyfriend jeans, boyfriend jackets, a few sizes bigger coats... The trend that attracts me most is the oversized pink coats! Have you realized that the world of fashion is promising pink dreams while it's blowing with the winds of rebellion? :) As pink is one of my favorite colors, it's nearly impossible for me to resist this trend of pink! I intend to warm up with a cotton candy coat soon :)

Bu trendi stilime nasıl uygularım diyorsanız, alternatif çok! Pembe paltonuzu, Ashley Olsen gibi kot pantolonunuz ve babetlerinizle bir deneyin. Bir de tarz gözlüklerinizi taktığınız zaman kızlarla alışverişe veya keyifli sohbetler için buluşmaya hazırsınız bile :)

To adapt this trend into your style, there are many alternatives to come! Try your pink coat with jeans and ballerina flats as Ashley Olsen did. Wearing your sunglasses, you're already ready for shopping or meeting with girls for enjoyable talks :)Farklı bir seçenek ise, pembe paltonuzu yumuşak bir geçiş tonu olarak kullanmak. Paltonuzun içine giyeceğiniz capcanlı renkler içinizi aydınlatacak!

A different alternative is using your pink coat as a soft color for balance. Bright colors inside your coat will brighten you up!

Şimdiye kadarki fikirler bana hitap etmedi diyorsanız, stilettolarınız veya topuklu bootieleriniz ile biraz daha şık bir tarz yakalayabilirsiniz. 

Will you say the ideas so far don't appeal to me, you can have a chic style with your stilettos or high-heeled booties.


Geçen yıldan bu yana palto/ceketleri omuzda taşımak çok moda! Hava güzel mi? Atın pembe paltonuzu omzuna, sizden havalısı yok ;)

Carrying your coat/jacket on your shoulders has been so popular since last year! Is the weather warm enough? Then, put your pink coat onto your shoulders and there's nobody cooler than you ;)


Geniş palto seçiminde dikkat etmeniz gereken bir özellik, vücut yapınız. Birçok markanın geniş paltoları jilet gibi kesime sahip olduğundan, eğer manken gibi ince bir vücut yapınız yoksa, kemerli modellere yönelmek iyi bir fikir olabilir. Kemerli modeller, bel kıvrımınıza dikkati çekecek ve sizi daha ince gösterecektir.

The thing to be careful about choosing an oversized coat is your body form. Most of the brands have razor sharp cuts;  it'll be a good idea to focus on coats with belts if you don't have a size like supermodels. These belts will take the attention to your curves and make you look thinner.


Açık pembe gayet hoş bir renk ama fuşya da aklınızda bulunsun :)

Soft pink is brilliant but what about fuchsia? :)


Geniş pembe paltoları bulabileceğiniz çok fazla marka var. Beğendiğim modellerin linklerini sizlerle paylaşıyorum:

Here are some links where you can find oversized pink coats: 

1. River Island (burada/here)
2. Harvey Nichols (burada/here)
3. Modagram (burada/here)
4. Milla by Trendyol (burada/here)
5. Asos (burada/here), (burada/here), (burada/here), (burada/here), (burada/here), (burada/here)
6. Chicwish (burada/here)
7. Mart of China (burada/here), (burada/here)


Geniş pembe palto modasını sevenlerden misiniz? Siz nasıl kombinler düşünürsünüz? Paylaşırsanız sevinirim :)

Would you care for this trend? What kind of outfits would you consider with it? I'll be very happy to hear from you :)

Puhusever

Not: Bu trendi en çok sevecek olan sevgili arkadaşım Yeşim'e sevgilerimi yolluyorum :)

P.S. Loves to my dear friend Yeşim who will love using this trend :)

Comments

 1. hi there! I'm running a giveaway on my blog and was wondering if you're interested. You get the chance to win either $50 or $30 to spend on OASAP.com! Link here

  If you're not interested then please ignore this message. Have a nice day! ♥

  ReplyDelete
 2. In love with all those pink coats!


  http://beautyfollower.blogspot.gr/

  ReplyDelete
  Replies
  1. So am I! I just can't decide which one to choose :)

   Love.

   Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

The HAPPY NEW post of the YEAR

Yaptım-yedim: M&M Cookies / Bonibonlu Amerikan Kurabiyesi