Sweet like cupcakes


Güneşin gülen yüzünü gösterdiği ama bir o kadar da serin rüzgarların estiği, hafta sonu görünümündeki hafta içinden merhabalar! Bu hafta çok sevinçli ve keyifliyim çünkü bir hafta tatil yapıyorum :) Eşimle birlikte tatilde ne yapalım diye düşündük taşındık ve kendimizi Alaçatı'da bulduk! Yazın tadı bir başka ama Alaçatı'yı özellikle sonbahar-kış dönemlerinde daha çok seviyorum. Üst üste kıyafetleri giyinip sokak aralarında tembel tembel dolaşıp fotoğraf çekmek (ve tabii ki çekilmek!), elime sevdiğim gazete-dergileri alıp kahve eşliğinde keyif yapmak, doğanın ve sessizliğin sesini dinlemek... Yazlık mekanlara sadece yazın gidilir diyorsanız bence bir kez daha düşünün :)

Serin rüzgarlardan bahsetmişken, daha önceden Alaçatı'nın havasını kestiremeyip ince giyinerek şifayı kapmıştım. Bu defa deneyimliydim ve en pofuduk, en sıcak tutan kıyafetlerimi giydim! Aşağıda fotoğraflarda bol bol göreceksiniz, lahana gibiyim :) Belki kalın giyindim ama kesinlikle sevdiğim parçaları seçtim: özellikle cupcake desenli çoraplarıma dikkat, lütfen :) 

Hello from a sunny but windy weekday which in fact looks like the weekend because ... it's my week off! My husband and I decided to spend some time in Alaçatı after thinking a lot about what to do :) Summer in Alaçatı is fantastic but somehow I really enjoy the fall-winter period more. Wearing cosy and comfy outfits and wandering around in the empty streets, taking photos (and being shot in the photos :)), reading my favourite newspaper or magazine while sipping my coffee, listening to the sound of the nature and the silence... Think twice if you insist on visiting seaside towns only in summer :) 

Speaking of the wind, I've experienced the flu because of not being careful about the weather in Alaçatı before :( This time, I was experienced so I opted for plush and the warmest clothes! I felt like a cabbage in the photos you'll see below :) I may have worn a cosy outfit but included the items I like: pay attention to my cupcake patterned tights ;) Kazak/Jumper: Mango
Pelüş yelek, etek ve küpeler/Vest, skirt and earrings: Koton
Mont/Coat: Rodi jeans
Şal/Scarf: Arkadaşım Melike'nin hediyesi/A gift from my friend, Melike :)
Çorap/Tights: Penti
Botlar/Boots: Steve Madden
Çanta/Bag: Kuzen (Karşıyaka)
Kabul ediyorum, stil postundan çok fotoğraf albümüne benzedi bu post :) Alaçatı'da renkler o kadar göz alıcı ki, sizinle paylaşmasam olmazdı :) Alaçatı'ya gitmeyi düşünenlere birkaç küçük önerim olabilir:

 • Belki de sadece dinlenmeye gittiniz ama zamanınızın tamamını otelinizde geçirmeyin. Sokaklarda dolaşın, kaybolun, fotoğraf çekin.
 • İmren Han'da mutlaka sakız tatlısı yiyin.
 • Sakız tatlısı sizi kesmediyse, sakızlı Türk kahvesi için, Metin Usta Köy Kurabiyecisi'nden sakızlı kurabiye alın ve dönerken sevdiklerinize götürün.
 • Takı standlarını ve Cumartesi günü kurulan yerel pazarı gezin, orijinal şeyler bulabilirsiniz.
 • Bin bir çeşit kokulu sabunlardan alın.
 • Akşam yemeğinde rakı-balık-rokayı es geçmeyin :)

 Sizin başka önerileriniz var mı? Paylaşırsanız çok sevinirim! Sevgiler ve neşeli günler :)

I admit that this post is more like a photo album than an outfit post :) The colors and details in Alaçatı were so jazzy that I couldn't help but show them to you :) I have a number of recommendations for the ones willing to pay a visit Alaçatı:

 • Perhaps, you just came for relaxation but don't spend your whole vacation in your hotel. Go out and discover the town, take some photos.
 • Taste the gummy dessert at İmren Han Patisserie.
 • If not satisfied, drink some Turkish coffee with gum, buy some gummy cookies from Metin Usta and bring them home. You'll love them!
 • Visit accessory shops/stands and the local street market on saturday.
 • Buy some flavored soaps which have many many different types.
 • Don't forget to have fish & raki for the dinner :)
Would you like add more recommendations besides mines? I'll be happy if you would! Love and have a joyful week :)Puhusever

Comments

 1. The tights are really really cute and I love your sunny funny pictures! This little town looks soooo beautiful!
  Lots of love!

  ReplyDelete
  Replies
  1. It's such a nice coincidence that I was commenting on your new post while you were writing to me :) Thanks for your lovely comment, sweety!

   Delete
 2. Those are such beautiful and candid pictures! :) It is nice seeing you smile ( you have a really beautiful smile btw!).
  I am very curious of how coffee with gum might taste! I have never heard of such random combination! Haha, I will make sure when I will visit Turkey one day to try it!
  Lovely post!

  www.callmemaddie.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very much for your lovely comments, dear! You really must try coffee with gum when you come over :) and if you plan to come to Turkey one day, I can suggest you a lot more ;) Have a great week & weekend!

   Delete
 3. Haha, that really is a nice coincidence that we commented on each others posts at the same time!
  Thanks for your comment!
  Happy start in the new week!

  ReplyDelete
 4. fotoğraflar harika tatile ve yaza özlemim iyice arttı bu fotoğrafları görünce, pembe mor uyumuna da bayıldım, o ne şeker mont öyle <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. çok teşekkür ederim :) pembe ve mor en sevdiğim renkler <3

   Delete
 5. You have a great smile !

  It will mean a lot if you have time to check my blog and maybe follow my blog if you like it ?

  Hope to see you soon on it ,

  Emily from Pretty Tiny Things

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks a lot, dear! I've just visited your blog and am really keen on following you ;)

   Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

The HAPPY NEW post of the YEAR

Yaptım-yedim: M&M Cookies / Bonibonlu Amerikan Kurabiyesi

Sweet like cotton candy