W for the weekend!


Merhabalar! Her ne kadar instagramda paylaşımlarda bulunsam da, blog postlarıma bir süre ara vermek zorunda kalmıştım: işlerimin yoğunluğu sebebiyle kombin çekimi yapamadım. Ama şimdi buradayım ve sizi güneşli bir cumartesi gününde çekilen, "Yeter artık, ne kadar da fazla!" diyeceğiniz kadar çok sayıda fotoğrafla selamlıyorum :)  

Hello!!! Despite my instant shares on instagram, I had to give a break to my blog posts due to being busy. Now, to make up for my absence, here I am with loads of photos which you will complain about because they are too many :) 


İzmir'de hava sıcaklıkları Aralık ayı başından beri oldukça düşüktü. Neredeyse İzmir'de yaşayıp yaşamadığımızı sorgular olduk. Neyse ki, birkaç gündür sıcaklıklar normale döndü ve kendimize geldik :) Hemen hafta sonu gelsin de kombin çekimi yapalım diye sabırsızlanmaya başladım. Ve ta-taa! Bugün cumartesi! Hafta sonunu fırsat bilen birçok insanın güzel havanın tadını çıkardığını fotoğraflarda arka planda görebilirsiniz :) 

The weather in Izmir was rather chilly since the beginning of December (winter, huh?). We nearly questioned whether we were living at a moderate climate or not. Luckily, the weather is how it should be now; still winter but a little bit moderate! 

Logolu sweatshirtler'in ne kadar popüler olduğu dikkatinizi çekmiştir. Ben de yazılı/logolu sweatshirtleri sevenlerdenim. Fotoğraflarımda gördüğünüz "W" logolu sweatshirtü içine bir gömlek giyerek spor-şık bir kombinde kullandım ancak kalem eteklerle de harika olacağını düşünüyorum :) Ayrıca, W harfi olmasından dolayı, hafta sonu için ideal bir parça, değil mi? :)

You may have realized the popularity of sweatshirts with logos or slogans. I am one of those opting for them. I used my sweatshirt withe the "W" logo with a shirt in a sporty-chic way, but it would look great with an A-line skirt :) Besides, it's an ideal item for the "W"eekend, isn't it? :)


Bu defaki kombinimin yıldızı, ne zamandır stil postlarımdan birinde kullanmak istediğim zımbalı botlarım. Aslında zımba detayını pek fazla kullanmayı tercih eden biri değildim ama bu botlar fikrimi tamamen değiştirdi!

The star of this outfit is my studded boots. In fact, I hadn't been one of those people in favour of studs... until I saw these boots!


Aksesuarlarıma bakacak olursak, zincir kolyemi bir süre önce aldım ve severek kullanıyorum. Daha önceki zincir kolye kombinimi burada bulabilirsiniz! Eklem yüzüklerim ise yeni! Aksesuarlarda öne çıkan bu trende hayır diyemezdim :)

Considering my accessories, I bought my chain necklace some time ago and love using it in my outfits. You can find another outfit with it here! The rings are newly-bought! I just couldn't resist this trend :)Sweatshirt: Hotshop
Gömlek/Shirt: Zara
Skinny kot/Skinny jeans: Mavi (burada/here)
Kaban/Coat: Mango (benzeri burada/similar here)
Çanta/Bag: Kuzen-Karşıyaka
Bot/Boots: Modagram (burada/here)
Kolye & yüzükler/Necklace & rings: Hello Accessories
Gözlük/Sunglasses: Balenciaga

Bu arada, Instagram yılbaşı hediye çekilişim için son günler olduğunu hatırlatmak isterim! Katılmak isterseniz burada bulabilirsiniz!

By the way, my giveaway for the new year is about to end! Would you like to join, click here. Sorry for my foreign followers but this giveaway is not international :(

Sevgiler
Love

Puhusever

Comments

 1. çok güzel görünüyorsun Ezgicim :) Gözlüğünü yazmamışsın, o da çok yakışmış!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkür ederim Tuğçecim! Gözlüğü yazmayı unutmuşum, hatırlattığın için sağol ;) öpüyorum

   Delete
 2. Replies
  1. Thanks a lot! Following your blog and I must say I really like your style&outfits. Have a merry Christmas and enjoy the holidays ;)

   Delete
 3. Bayıldım canım sweatshirtüne harika tüm kareler :) kolyeyle çok güzel olmuş :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim tatlım! Sevgiler & mutlu yıllar <3

   Delete
 4. Replies
  1. Thanks, sweety! I've already joined your giveaway, hope I'll win :) Have a great new year!

   Delete
 5. would you like to follow each other on Facebook, GFC, G+ and Bloglovin? if you do, just follow me and let me know on my blog. I'll follow you right back!

  vivianista.com

  ReplyDelete
 6. Happy New Year

  Thanks for visiting and following my blog. I've now followed you back on you on G+, GFC & bloglovin.

  vivianista.com

  ReplyDelete
 7. Replies
  1. Thanks a lot! I'm also a follower of your blog :) Love

   Delete
 8. Hey dear!
  What a nice post, cozy pretty outfit and especially WHAT a great scenery! i would love to go to this place too :)
  Come along my blog if you like and let me know if you want to follow each other :)

  Lots of love!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks, dear! Your positive comments mean a lot to me! You may come and visit Izmir some day, why not? :) I've become a follower of your blog and I should say reading it is really enjoyable!
   Love

   Delete
 9. Hey again!
  Thank you for following my blog! I follow yours too now. I heard that Izmir is a beautiful place and a lot of people told me I should go there, I hope I will one day :)
  Can't wait to see your next post! I published a new post today, so come again and visit if you are free :)
  And enjoy your weekend to the fullest :)!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, it's true that Izmir is a great place to see! So let me know when you decide to come here one day; we may meet if you like :) I'm about to publish a post of my outfit from today; it'll be ready until tomorrow :)

   Thanks a lot for your interest, dear! Enjoy the weekend ;)

   Delete
 10. ne kadar enerjik fotograflar oyle. Guzel Izmir ve sen parliyorsunuz.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için :)

   Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

The HAPPY NEW post of the YEAR

Yaptım-yedim: M&M Cookies / Bonibonlu Amerikan Kurabiyesi

Ezgi's Baby Shower Party