The Puhu DiariesHerkese merhaba! Yağmurun yerini güneşe bıraktığı bu güzel perşembe gününde kendimi enerji dolu hissediyorum! Belki havadan, belki de cuma günü bir haftalık izne çıkıyor olmamdan dolayı :) Sebebi ne olursa olsun, fotoğraflarımla bu pozitifliğimi size yansıtmaya çalıştım :) Umarım siz de keyifli bir hafta geçiriyorsunuzdur!

Hello, everybody! I feel so energetic on a sunny day like this after the rainy and gloomy days! It may be due to the weather or the fact that I'm going to take a leave for one week starting from Friday :) Whatever the reason is, I'm trying to reflect my positivity through my photos :) Hope you're having a jolly week!

Bugünkü stilimde kullandığım şapkayı alalı çok oldu ama bir türlü kombinleme fırsatım olmamıştı. Bordo ve devetüyü renklerini birbirine çok yakıştırdığımdan, dün gece "ne giysem acaba?" diye kara kara düşünürken, hemen aklıma şapkam geldi ve ortaya bu bütünlük çıktı :) Kıyafet konusunda, hem ofis hem de mesaiden sonra arkadaşlarımla buluşma için uygun parçalar seçmeye dikkat etmem gerekiyordu: rahatlık ve azıcık şıklık :) Siz de beğenecek misiniz bakalım :) 

Bu arada, bu kombine yönelik post hazırlamayı daha önceden planlamadığım için fotoğraf çekimini cep telefonumla yapmak durumunda kaldık; fotoğraf kalitesini düşürmemek için boyutlarını küçük bıraktım. Çekimde aktif rol oynayan sevgili arkadaşlarım İclal ve Çiler'e çok teşekkür ederim; sizinle çalışmak büyük keyif ;)

I bought the hat I'm using in today's outfit a long time ago, but I haven't had the chance to use in my posts so far. Burgundy and camel are two colors matching really well and that was the idea bringing me to this oufit as soon as I remembered my camel hat :) Actually, I had to keep comfort and chicness in mind both for office and meeting friends after work. Let's see what you think :)

By the way, I didn't plan to organize a photo shoot for today, so we had to resort to my smartphone for taking photos and I kept the size of the photos rather small in order to prevent blurred images. Thanks a lot to my beloved colleagues İclal and Çiler who supported me in this photo shoot; it was a pleasure for me to work with you ;)


Ofiste masamın baş tacı olan puhu, çekim boyunca yanımdan ayrılmadı :) Şimdi gelecek hafta için planlar yapma zamanı!!!

The owl, one of the most important items on my office desk, didn't leave me alone in the photos :) Now, it's time to make arrangements for next week; yay!!!

Ceket/Jacket: Mavi
Kazak/Jumper: Mango
Pantolon/Trousers: Koton
Botlar/Booties: Modagram
Çanta/Bag: Zoopa 
Şapka/Hat: Deichmann
Kolye/Necklace: Maggala
Saat/Watch: Converse


Puhusever

Comments

 1. Lovely post, i love your outfit specially your bright pants.

  Ongoing giveaway here: Blossoming Wallflower

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks a lot for commenting and inviting me to your giveaway! I've just joined it :) Love

   Delete
 2. This is so cute! Love the blazer and the necklace! Such a pretty outfit and wonderful pictures in the sunshine :)
  Thanks a lot for your last comment :)
  Enjoy the rest of the weekend!

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

The HAPPY NEW post of the YEAR

Yaptım-yedim: M&M Cookies / Bonibonlu Amerikan Kurabiyesi

Ezgi's Baby Shower Party